Finn Junge-Jensen forlader posten som vice dean
16. november 2009 kl. 09.40
Den tidligere rektor på CBS har truffet beslutningen efter, i sin sidste tid som rektor, at have disponeret over flere penge, end man havde til rådighed. I stedet for de 16 millioner der var til rådighed har CBS uddelt eller lovet budgetmidler for 45 millioner.
"Det er mit ansvar, at der er blevet disponeret for meget i CBS’ budget. Men jeg håber også, at folk vil huske, at jeg de seneste tre år har været med til at øge egenkapitalen med 100 mio. kr. som følge af tilbageholdenhed med udgifterne," siger Finn Junge-Jensen i en meddelelse fra CBS.
Han har i længere tid planlagt at koncentrere sig om langt færre opgaver for at hellige sig familien. Han regner også med at få mere tid til bestyrelsesarbejde og en række andre rådgivende poster, som der ikke er blevet færre af, siden han i august 2009 sagde farvel til jobbet som rektor.
Artiklen var skrevet af
- CBS-forskere: Det er på tide, vi gentænker samarbejdet med afrikanske universiteter
- DTU-rektor: AI-spareplaner på universiteterne vil føre til dårligere forskning
- Søren Gade savner 24 timers ekspertrådgivning fra EU: ”Det vil jeg ønske, vi også havde i Folketinget”
- Det er problematisk, når politikere skaber indtryk af, at forskningen viser noget andet, end den faktisk gør
- Folketingsmedlemmernes adgang til videnskabelig rådgivning halter bagefter deres udenlandske kolleger
























