Niels Ulrik Sørensen er tiltrådt som professor i ungdomsforskning ved Institut for kultur og læring, Aalborg Universitet.
Det skriver han på LinkedIn.
”Jeg er superglad for dette styrkede mandat til at bidrage til ungdomsforskningen, som er vigtig i forhold til at forstå og synliggøre unges perspektiver på samfund og ungdomsliv, og på den baggrund medvirke til forandringer, der kan gøre en positiv forskel for unge. Tak til AAU for at satse på ungdomsforskningen,” skriver den tiltrædende.
53-årige Niels Ulrik Sørensen var også tilknyttet Center for Ungdomsforskning, inden han tiltrådte professorstillingen. Forinden har han nemlig været souschef, lektor og forskningsleder ved samme institut, men nu skal han altså agere professor.
Niels Ulrik Sørensen er uddannet cand.scient.soc. i historie og internationale udviklingsstudier og med en ph.d. i ungdomsforskning fra Roskilde Universitet.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Prodekan og direktør: Myndighedsrådgivningen er voldsomt presset. Det går ikke at skære mere
- Folkemødet får ny scene med fokus på uddannelse
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet
- Regeringen mangler videnskabelig rådgivning, mener ATV






















