Bliv abonnent
Annonce
Om  
Rikke Degn

Ny sygeplejefaglig direktør på Regionshospitalet Gødstrup

1. oktober tiltræder Rikke Degn som sygefaglig direktør på Regionshospitalet Gødstrup.
1. oktober tiltræder Rikke Degn som sygefaglig direktør på Regionshospitalet Gødstrup.Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
6. september 2022 kl. 13.00

Rikke Degn bliver fra 1. oktober sygeplejefaglig direktør på Regionshospitalet Gødstrup. Det oplyser Region Midtjylland i en pressemeddelelse. 

Rikke Degn har igennem de sidste seks år været chefsygeplejerske i hjertesygdomme på Aarhus Universitetshospital, hvor hun har har haft medansvar for 450 medarbejdere.

Her har hun udviklet og implementeret strategi for sundhedsfaglig forskning og udvikling i samarbejde med medarbejdere og afdelingens lærestolsprofessorer, herunder strategier for patientrapporterede oplysninger (PRO).

"Jeg kender Rikke Degn som en udviklingsorienteret og visionær leder som går op i det tværgående samarbejde både på tværs af hospitalet og regionen. Hun er kendt for at skabe gode resultater og for at prioritere trivsel for både medarbejdere og ledere," udtaler Jørgen Schløfer om Rikke Degn i pressemeddelelsen.

På Aarhus Universitetshospital har Rikke Degn desuden været formand for det Sygeplejelige Råd. Her har hun arbejdet for at gøre Aarhus Universitetshospital til en mere attraktiv arbejdsplads, særligt optaget var hun dog af at bidrage til fusionsprocessen i forbindelse med samlingen af Aarhus' hospitaler. 

Rikke er uddannet sygeplejerske og har en kandidat i sygepleje fra Aarhus Universitet. 

Til daglig bor Rikke Degn i Ugelbølle på Djursland med sin mand og to børn i teenageralderen. 

 

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026