Bliv abonnent
Annonce

Patienter og læger frygter politisk styring af forskning

Danske Patienter mener, at efter efterfølgeren til Dansk Sundhedsinstitut og AKF bør have samme armlængde til politikerne som Det Økonomiske Råd.
Danske Patienter mener, at efter efterfølgeren til Dansk Sundhedsinstitut og AKF bør have samme armlængde til politikerne som Det Økonomiske Råd.
12. marts 2012 kl. 22.57

Regeringen må lave en række ændringer i det lovforslag, der skal fusionere Dansk Sundhedsinstitut, KREVI og AKF til ét statsligt analyse- og forskningsinstitut.

Det mener man både hos Lægeforeningen og Danske Patienter efter at have læst regeringens udkast til lovforslaget.

"Det er bekymrende, at man med lovforslaget lægger op til, at instituttet meget direkte vil blive udsat for politisk styring. I lovforslaget fremgår det, at økonomi- og indenrigsministeren skal godkende institutionens årsprogram. Desuden står der, at analyser og forskningsrapporter senest 14 dage inden offentliggørelse skal sendes til ministeren. De to bestemmelser bør fjernes fra lovforslaget," siger Lars Engbjerg. Danske Patienter ser hellere, at det kommende institut får samme vilkår som Det Økonomiske Råd (vismændene), hvor uafhængigheden er mere markant sikret i forhold til politikerne.

LogoForskning
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forskning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forskning

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026