Ulla Margrethe WewerKøbenhavns Universitet finder ny direktør for biotek-center
Det bliver professor Anders H. Lund, der fremover skal stå i spidsen for forskning og udvikling af Biotech Research and Innovation Centre på Københavns Universitet.
Han er nemlig blevet valgt som ny direktør for centeret de næste fem år.
Det skriver Københavns Universitet i en pressemeddelelse.
Anders H. Lund har været konstitueret direktør for BRIC siden juni 2018. Inden da var han gruppeleder på centeret.
”Anders Lund har længe været en vigtig del af BRIC’s historie og udvikling og repræsenterer i høj grad BRIC’s fokus på excellence, nyskabelse og en høj faglighed. Derudover er han en vellidt og nærværende lederfigur med en stor forståelse for BRIC’s særlige kultur, fælleskab og udvikling og dermed et naturligt valg til posten," siger dekan på det sundhedsvidenskabelige fakultet på Københavns Universitet Ulla Wewer.
Anders H. Lund ser også selv frem til at arbejde videre med sin vision for centeret.
”Jeg er både stolt og beæret over at være betroet med denne stilling. Min vision for BRIC’s fremtid er at fortsætte med at styrke de fire søjler, som gør BRIC til et forskningscenter på eliteplan: Forskning, menneskene, teknologi og forskningskultur, samt at levere uddannelse og undervisning på højeste niveau,” siger Anders H. Lund.
Anders H. Lund overtager direktørstillingen efter professor Kristian Helin, som har haft stillingen siden 2003. Anders H. Lund vil være direktør de næste fem år med mulighed for tre års forlængelse.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Prodekan og direktør: Myndighedsrådgivningen er voldsomt presset. Det går ikke at skære mere
- Folkemødet får ny scene med fokus på uddannelse
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet
- Regeringen mangler videnskabelig rådgivning, mener ATV





















