S-R kræver flere basismidler til universiteterne

På et punkt bliver forhandlingerne om globaliseringsmidlerne business as usual. Fordelingen mellem basismidler til universiteterne og konkurrencemidler bliver som de øvrige år et af de centrale stridspunkter.Der er ingen tvivl om, at balancen mellem basismidler og konkurrence-udsatte midler er meget skæv i regeringens udspil, og den balance vil vi forsøge at rette op på.
Kirsten Brosbøl (S)
Forskningsordfører
Selv om regeringen i sit overraskende detaljerede udspil til forhandlingerne lægger op til for første gang at skære ned på bevillingerne til den politisk bestemte strategiske forskning, så står kritikerne i kø for at klandre regeringen for, at fordelingen fortsat er helt skæv.
Ifølge regeringens udspil skal Det Strategiske Forskningsråd beskæres med 100 mio. kr. Men bundlinjen er også, at regeringen kun vil afsætte 100 mio. kr. af de 1,4 mia. kr., der er til fordeling i 2011, til basismidler, som universiteterne selv kan råde over.
Forhandlinger indledes i dag
I dag tirsdag indledes forhandlingerne med et møde mellem forligspartiernes finansordførere i Finansministeriet, inden forskningsordførerne mødes til de første forhandlinger på onsdag. Og både Socialdemokraterne og de Radikale kræver flere indrømmelser.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Prodekan og direktør: Myndighedsrådgivningen er voldsomt presset. Det går ikke at skære mere
- Folkemødet får ny scene med fokus på uddannelse
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet
- Regeringen mangler videnskabelig rådgivning, mener ATV





















