S-R kræver flere basismidler til universiteterne

På et punkt bliver forhandlingerne om globaliseringsmidlerne business as usual. Fordelingen mellem basismidler til universiteterne og konkurrencemidler bliver som de øvrige år et af de centrale stridspunkter.Der er ingen tvivl om, at balancen mellem basismidler og konkurrence-udsatte midler er meget skæv i regeringens udspil, og den balance vil vi forsøge at rette op på.
Kirsten Brosbøl (S)
Forskningsordfører
Selv om regeringen i sit overraskende detaljerede udspil til forhandlingerne lægger op til for første gang at skære ned på bevillingerne til den politisk bestemte strategiske forskning, så står kritikerne i kø for at klandre regeringen for, at fordelingen fortsat er helt skæv.
Ifølge regeringens udspil skal Det Strategiske Forskningsråd beskæres med 100 mio. kr. Men bundlinjen er også, at regeringen kun vil afsætte 100 mio. kr. af de 1,4 mia. kr., der er til fordeling i 2011, til basismidler, som universiteterne selv kan råde over.
Forhandlinger indledes i dag
I dag tirsdag indledes forhandlingerne med et møde mellem forligspartiernes finansordførere i Finansministeriet, inden forskningsordførerne mødes til de første forhandlinger på onsdag. Og både Socialdemokraterne og de Radikale kræver flere indrømmelser.
Indsigt
Julio E. Celis85 årI dag
Professor, rådgiver, det videnskabspolitiske udvalg under European Academy of Cancer Sciences
Torben Kylling Petersen51 årI dag
Fhv. adm. direktør, Destination Vesterhavet
Anne Merrild51 årI dag
Professor og institutleder, Institut for Bæredygtighed og Planlægning, Aalborg Universitet

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling






















