Uambitiøst forslag om forskerskatteordning
Forslaget om fem år med 33 pct. i skat, der er det nye i forhold til den nuværende ordning, dur heller ikke. Med arbejdsmarkedsbidrag lagt oveni vil den samlede skat lande på cirka 40 pct., det er også, hvad mange andre lande ligger på.
Allan Skårup Kristensen
Chefkonsulent, Lægemiddelindustriforeningen
Som omtalt i Altinget | Forskning & Innovation i tirsdags vil regeringen med et nyt lovforslag forlænge den periode, som udenlandske forskere kan arbejde i Danmark med en lavere skattebetaling. Af lovforslaget fremgår det, at virksomhederne fremover kan vælge, om de vil have en udenlandsk forsker tilknyttet tre år, hvor der betales 25 pct. i skat, eller fem år, hvor der betales 33 pct. i skat. Men den enten-eller-logik hænger ikke sammen med virkeligheden, mener Lægemiddelindustriforeningen, som er brancheforening for lægemiddelvirksomheder i Danmark.
"Når udenlandske medarbejdere ansættes, vil det i mange tilfælde være sådan, at hverken de eller virksomhederne ved, hvor mange år samarbejdet løber. Projekter kan blive nedlagt, afdelinger kan blive lukket eller tvunget til at flytte, ligesom der kan ske mange andre ting, som gør, at det er umuligt på forhånd at vide, om man skal vælge den tre-årige eller den fem-årige model," siger chefkonsulent Allan Skårup Kristensen.
Han vil gerne have mere fleksibilitet i forslaget, så virksomhederne ikke på forhånd skal afgøre, hvorvidt en forsker skal være ansat på et projekt i tre eller fem år, en beslutning, som ifølge forslaget ikke kan omgøres undervejs.
33 pct. batter ikke
I Lægemiddelforeningen har man heller ikke den store fidus til, at en femårig periode med 33 pct. i skat vil give noget nævneværdigt løft i forhold til at rekruttere forskere til danske virksomheder.
"Forslaget om fem år med 33 pct. i skat, der er det nye i forhold til den nuværende ordning, dur heller ikke. Med arbejdsmarkedsbidrag lagt oveni vil den samlede skat lande på cirka 40 pct., det er også, hvad mange andre lande ligger på. Forslaget vil derfor ikke stille os bedre i konkurrencen om den højtkvalificerede arbejdskraft, og det vil ikke være med til at løse problemet med international rekruttering af arbejdskraft til Danmark," siger Allan Skårup Kristensen.
Han ser gerne, at beskatningsprocenten - også for den femårige periode - kommer helt ned på 25 pct.
Indsigt
Julio E. Celis85 årI dag
Professor, rådgiver, det videnskabspolitiske udvalg under European Academy of Cancer Sciences
Torben Kylling Petersen51 årI dag
Fhv. adm. direktør, Destination Vesterhavet
Anne Merrild51 årI dag
Professor og institutleder, Institut for Bæredygtighed og Planlægning, Aalborg Universitet

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling






















