Bliv abonnent
Annonce

Forslag om at flytte officersskoler skydes ned

I mere end 150 år har Hærens Officersskole haft til huse på Frederiksberg Slot, der er opført omkring år 1700.
I mere end 150 år har Hærens Officersskole haft til huse på Frederiksberg Slot, der er opført omkring år 1700.Foto: Stine Schjødt Nielsen / Forsvarsgalleriet
18. januar 2021 kl. 05.00

Det ville være til stor sorg for hærofficererne, hvis officersskolen pludselig skulle flyttes til Fyn eller hvad man havde forestillet. Så det siger vi blankt nej til. Vi kan godt lide udflytning af statslige arbejdspladser. Men alt har en grænse.

Søren Espersen
MF, forsvarsordfører, Dansk Folkeparti

Et forslag fra socialdemokraten Bjarne Laustsen om at samle Forsvarets officersuddannelser på Fyn får en blandet modtagelse på Christiansborg.

I et debatindlæg bragt på Altinget i sidste uge skrev det socialdemokratiske folketingsmedlem fra Nordjylland blandt andet:

”De dygtige og dedikerede unge mennesker, som søger ind i Forsvaret, kommer jo fra hele landet og skal tilbage til tjenestestederne, hvor de fleste ligger i Jylland. Der er ingen saglig begrundelse for, at de skal være i København, og det vil også være langt billigere at samle skolerne på ét sted frem for Hæren på Frederiksberg Slot og Søværnet og flyvevåbnet på Svanemøllens Kaserne,” skrev Bjarne Laustsen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026