Forsvarschef aflyste seminar af frygt for at påvirke valgkamp: ”Et mærkeligt signal”

1. maj 2026 kl. 05.00
I starten af marts aflyste forsvarschef Michael Hyldgaard ”Forsvarschefens sikkerhedspolitiske seminar” (SIKSEM) den 20. og 21. marts på grund af valgkampen frem mod folketingsvalget den 24. marts.
Det skete, efter at Forsvarsministeriets embedsmænd havde løftet pegefingeren over for forsvarschefens traditionelle seminar, der hvert år samler tidligere deltagere i ”Forsvarschefens sikkerhedspolitiske kursus” (SIKU). SIKU er løbet af stablen hvert år siden 1987.
Den løftede pegefinger fremgår af korrespondance mellem Forsvarskommandoen og Forsvarsministeriet, som Altinget har fået aktindsigt i. Den viser også, at Forsvarskommandoen rettede ind.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab



















