
8. januar 2025 kl. 12.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Da Danmark 2. januar indtog pladsen for de næste to år i FN’s sikkerhedsråd var det efter en årelang kampagne. Jeg var involveret de seneste to år som såkaldt ”særlig repræsentant,” hvor jeg rejste rundt i verden for at promovere det danske kandidatur.
Det var regeringens vurdering, at en tidligere udenrigsminister kunne åbne døre, som ellers ikke ville blive åbnet.
Sikkerhedsrådet vælges af FN’s generalforsamling, hvor alle lande er repræsenteret, og hvor der stemmes efter det gamle andelsprincip, at hvert land har én stemme. Et land som ø-staten Tuvalu har med sine cirka 10.000 indbyggere samme stemmeindflydelse som Kina, hvor der bor cirka 1,5 milliarder mennesker.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling



















