Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Holger K. Nielsen

Holger K: USA er ikke længere vores ven, men en aktør på lige fod med Rusland og Kina

Den nuværende transatlantiske krise er dybt problematisk, men i store problemer gemmer der sig ofte nye muligheder, skriver Holger K. Nielsen.
Den nuværende transatlantiske krise er dybt problematisk, men i store problemer gemmer der sig ofte nye muligheder, skriver Holger K. Nielsen.Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
22. april 2025 kl. 05.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Midt i hele det vanvid, der i øjeblikket udspiller sig i USA, kan man godt forledes til at tro, at alt handler om Donald Trump; hans særprægede økonomiske politik; hans aggressioner og grovheder over for alt og alle; hans disruption af international ret og retsstatsprincipper i USA; hans trusler om militære angreb på andre lande – herunder Danmark.

Der er nok at tage fat på, og det har alt sammen stor betydning. Det er således også forståeligt, at der er stor medieinteresse for USA – det er trods alt ikke ligegyldigt, når verdens stærkeste magt er på vej mod noget, der med god grund kan kaldes fascisme.

Det er forståeligt, at der bruges mange politiske kræfter på at forstå og inddæmme de flodbølger, der skyller ind over os. Ikke mindst i Danmark, hvor hele den politiske kultur er gennemsyret af et tæt forhold til USA, må det give anledning til overvejelser.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026