Podcast: Det ved vi om svindelsagen i Forsvaret efter ny redegørelse

Abonner i iTunes | Spotify | Acast
Der kommer til at ske ændringer på baggrund af svindelsagen fra Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse, som kom til offentlighedens kendskab i december sidste år og afstedkom sønderlemmende kritik af styrelsen fra Statsrevisorerne.
Efterdønningerne af sagen var indledningsvis, at to chefer – en styrelsesdirektør og en koncernstyringsdirektør – blev suspenderet. Sidstnævntes stilling bliver helt nedlagt, så det fremover står mere klart, hvem der har ansvar for hvad.
Derudover kunne ministeren præsentere, hvad svindlen mere konkret bestod i, og hvad der vil blive gjort fremover.
Altinget Ajour giver overblikket over den sag med Altingets forsvarsredaktør, Andreas Krog. Du kan læse mange flere artikler om sagen her.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling


















