Støttepartier ønsker flere millioner til udenrigstjenesten

8. oktober 2019 kl. 08.59
Selv hvis omprioriteringsbidraget stoppes, er nettoresultatet, hvis man ikke tilfører flere penge, at vi stadigvæk risikerer at afskedige i udenrigstjenesten, og det kan vi ikke leve med.
Martin Lidegaard (R)
Udenrigsordfører
Den overordnede trend er altså, at udenrigstjenesten bliver mindre, også i 2020, men særligt i årene 2021-23.
Martin Marcussen
Professor, Institut for Statskundskab, Københavns Universitet
Godt, men ikke godt nok, lyder det fra Radikale Venstre, Enhedslisten og SF.
Meldingen lyder, efter Socialdemokratiet i sit finanslovsudspil har foreslået at sløjfe omprioriteringsbidraget fra Udenrigsministeriet næste år.
Men der er ikke bare behov for at slække på sparekniven over for Udenrigsministeriet, men reelt tilføre diplomatiet og udenrigstjenesten flere penge, mener de tre partier.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling


















