Om
David Hellemann
Michael Rasmussen
David Hellemann
Michael RasmussenTidligere departementschef forfremmes i Nykredit

Tidligere departementschef i Finansministeriet David Hellemann bliver forfremmet og tiltræder som ny viceadministrerende direktør i selskabet.
Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.
"Udnævnelsen af David Hellemann skal ses som et resultat af det langsigtede successionsarbejde, der ligger bestyrelsen i Nykredit-koncernen på sinde. Vi har med tilfredshed bemærket den kontinuerligt høje performance fra en samlet koncerndirektion under Michael Rasmussens meget kompetente lederskab,” siger bestyrelsesformand Merete Eldrup.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse
- Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen
- Forsvarschef aflyste seminar for ikke at påvirke valgkamp: ”Et mærkeligt signal”
- Folketingets øverste ledelse kan underkende centralt udvalg i strid om Afghanistan-eftermæle
- Tidligere chef i Rigspolitiet om kontroversiel virksomhed: "I politiet er der ikke blind tillid til nogen leverandør"















