Bliv abonnent
Annonce

Her er aftalen: 38 initiativer mod plastforurening

Partierne vil blandt andet halvere danskernes brug af plastbæreposer frem mod 2023 og helt forbyde andre typer af plastikposer. 
Partierne vil blandt andet halvere danskernes brug af plastbæreposer frem mod 2023 og helt forbyde andre typer af plastikposer. Foto: Jeppe Bjørn Vejlø/Ritzau Scanpix
1. februar 2019 kl. 13.07

Mere plastik skal genanvendes, mindre skal gå til spilde, og mindre skal ende i naturen. 

Det indgik regeringen sammen med resten af Folketingets partier fredag en ny aftale om. 

I første omgang er der tale om en såkaldt samarbejdsaftale, og partierne forpligter sig derfor ikke til at stemme for de enkelte tiltag, når de bliver fremsat i Folketinget. Det skyldes blandt andet en knast om gratis bæreposer, som Dansk Folkeparti ikke mener skal forbydes. 

LogoEnergi og Forsyning
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026