
"Der er virkelig mange modsatrettede følelser i at skifte job. På den ene side vemod over alt det, man siger farvel til. På den anden side spændingen og glæden ved at skulle noget nyt."
Sådan starter Charlotte Harders linkedinopslag om hendes nye job.
Hun har nemlig skiftet scene til Betty Nansen Teatret, hvor hun i fremtiden skal agere projektleder med fokus på nye partnerskaber og kunstens stemme i den offentlige debat.
"Jeg ser meget frem til at blive en del af en arbejdsplads, der arbejder med samskabelse og har et erklæret mål om at eksperimentere," fortsætter den nye projektleder.
Charlotte Harder har de sidste tre år ageret presse- og kommunikationschef i Dansk Journalistforbund. Her har hun blandt andet stået for at styrket fagforbundets image og kommunikation.
Tidligere har hun været tilknyttet Folkekirkens Nødhjælp, Berlingske og DR – heriblandt som redaktør på Deadline og DR Nyheders internationale nyhedsafdeling.
Charlotte Harder tiltræder sin nye stilling onsdag 1. maj.
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Ældre nægtes æg, kaffe og chokolade på københavnske plejehjem
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- Sikandar Siddique: Muslimer og minoriteter er selv skyld i endnu et tabt valg
- Forsker anklager rapport om bustiltag for at male et skønmaleri: "Det er noget fusk"
- Lokalpolitikere: Systemet møder vores udsatte med kold og arrogant volapyk




















