Kvinder rykker ind i bestyrelserne: De største fonde nærmer sig milepæl

De største erhvervsdrivende fonde er tre hoveder fra et tal, som nærmest er blevet magisk i diskussionen om kønsmæssig ligestilling i bestyrelser.
Altingets kortlægning af bestyrelserne i de 25 største erhvervsdrivende fonde viser, at 56 ud af 148 medlemmer er kvinder. Det svarer til 38,7 procent.
Og selv om det fortsat er skævt til mændenes fordel, er fondene nu samlet set kun tre kvinder fra at nå op på en kønsmæssig fordeling på 40-60. Netop den fordeling, som både i EU og dansk regi bliver betegnet som en ”ligelig” fordeling.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Københavns Kommune vil mindes byens dræbte kvinder. Men de har glemt tre
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- København og Gentofte topper. Ny kortlægning viser skæv udvikling i danskernes indkomster

























