
6. marts 2025 kl. 05.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
I Danmark vedtog man for nogle år siden en hjemløsereform, der havde til formål at få hjemløse hurtigere i bolig.
Hjemløses ophold på et herberg skulle være så kort som muligt. Og den støtte, der blev givet på herberget, skulle i stedet følge med ud i boligen for at sikre, at borgeren kunne klare sig og ikke røg tilbage i hjemløshed.
Reformen lød god og nødvendig. Og tilmed fulgte der penge med til at skaffe flere betalbare boliger – eller billige boliger – for nu at bruge en mere mundret betegnelse. 4000 i alt var planen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget


















