Politisk redaktør: Hæstorp skal ikke forvente redningskrans fra S-toppen

11. maj 2023 kl. 05.00
Der er ingen hjælp at hente fra Sophie Hæstorp Andersens socialdemokratiske kolleger på Christiansborg.
Det vurderer Altingets politiske redaktør, Esben Schjørring, efter Altinget har beskrevet, hvordan flere anonyme partifæller kritiserer hende for manglende lederskab og hendes rolle som partiets frontfigur i København.
De kilder, jeg har talt med i S-toppen, understreger alle sammen, at de kommende budgetforhandlinger bliver afgørende for Sophie Hæstorp Andersen og Socialdemokratiet.
Esben Schjørring
Partifællerne på Christiansborg ser det som et rent internt anliggende i Socialdemokratiet i København, siger Esben Schjørring:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Fru Jensen skal have lov til at drikke, ryge og spise sig ihjel på plejehjemmet, hvis hun vil
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café

























