
BRUXELLES: Den svenske energiminister havde talt sig godt varm, da hun pludselig kiggede direkte ind i kameraet og slog over på formfuldendt dansk:
"En stærk energiproduktion i Sverige er godt for Danmark. Derfor håber jeg også på dansk hjælp," bønfaldt Ebba Busch.
Bag ministeren stod det svenske flag og EU-flaget side om side. På trods af at EU sådan set var hovedskurken i den fortælling, ministeren var i gang med at bygge op.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Se listen: 77 håndværkersvende hædret med medaljer
- DI: Politikerne må slippe kontroltrangen, hvis vi skal undgå en boligkrise
- Temadebatten er slut: Her er aktørernes bud til at styrke de københavnske daginstitutioner
- S-profil endte i strid om dobbeltmandater. Nu kæmper hun for, at partiet genvinder tilliden i København























