Her er de kommuner, hvor der vil være flest ældre per plejebolig i fremtiden

I Vallensbæk Kommune er der i dag 20 ældre over 80 år per plejebolig. Hvis der ikke bliver bygget flere plejeboliger, vil det være steget til 25 ældre over 80 per plejebolig i 2035, landets højeste tal. Her fra et plejehjem i kommunen.
Foto: Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix
23. oktober 2025 kl. 05.00
I Holbæk og Vallensbæk kommuner bliver der bygget plejehjem for tiden. Begge kommuner kæmper for at følge med det stigende antal ældre.
Kommunerne ligger, sammen med Ishøj, Stevns og Halsnæs, øverst på listen over hvor mange ældre over 80 år der vil være per plejebolig i 2035, hvis der ikke bygges nyt.
”Du kan tro, at det er noget, som vi diskuterer i kommunalbestyrelsen. Vi holder skarpt øje med både ventelister og med behovet,” fortæller Jytte Bendtsen (K).
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Kommunernes udgifter til Microsoft er næsten fordoblet på seks år: "Det er en ret voldsom stigning"

























