26. november 2019 kl. 09.25
Elsebeth Lynge, som er professor i epidemiologi og leder af Center for Epidemiologisk Forskning hos Nykøbing F. Sygehus, har modtaget 2,4 millioner til sin forskning af Novo Nordisk Fonden. Pengene skal gå til at undersøge, om en screening for livmoderhalskræft af HPV-vaccinerede piger hvert sjette år er lige så sikker som at blive screenet en gang hvert tredje år.
Det skriver Region Sjælland i en pressemeddelelse.
En begrundelse for en nedsættelse af screeninger er, at det er besværligt og psykisk belastende for kvinderne at blive undersøgt. Desuden koster det en masse penge for sundhedsvæsenet.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- It-leverandør: Vi skal undgå fortidens synder ved sammenlægningen af kommunernes It-drift
- Se tallene: Storbyer halter efter hovedstadens velfærdsboom






























