
23. september 2024 kl. 11.05
Ærø Kommune stopper samarbejdet med kultur- og socialdirektør Kimma Vingaard Thomsen, da kommunalbestyrelsen ønsker en ny profil i fremtiden. Det skriver kommunen i en pressemeddelelse.
"Vi værdsætter Kimmas arbejde gennem årene, men vi har en ambition om at tage kommunen i en ny retning, som kræver en anden profil på ledelsesniveau. Vi ønsker Kimma al det bedste i fremtiden og takker for hendes bidrag til kommunen," siger Peter Hansted, borgmester i Ærø Kommune.
Beslutningen blev truffet på et ordinært kommunalbestyrelsesmøde onsdag 18. september.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
























