Danske Kommuner nedlægger netredaktionen
2. december 2011 kl. 10.56
Nu giver vi dem en fælles indgang til netnyheder om kommunerne på KL.dk
Thomas Ekeroth
Danske Kommuners redaktør
Bladet Danske Kommuners netredaktion bliver nedlagt, og en enkelt medarbejder har været nødt til at forlade redaktionen af den grund. En anden netmedarbejder flytter fra Danske Kommuner til Kommunernes Landsforenings (KL) kommunikationsafdeling. Det skriver Journalisten.dk.
Ræsonnementet bag er nemlig, at KL's kommunikationsafdeling skal styrkes. DanskeKommuner.dk bliver dog ikke nedlagt. Det skal i stedet finde et nyt format, der ligger tættere op af den trykte udgave.
Beslutningen om nedlæggelsen af netredaktionen er truffet i fællesskab mellem KL og Danske Kommuner.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Forskere: Techgiganterne beslaglægger vores energi i nødvendighedens navn
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- KL-formand drømmer om at få ny model for priser på botilbud ind i regeringsgrundlag





























