Finanslov rammer byfornyelsen

Foto: Colourbox
Vi kan ikke nå i mål med at få løftet de udsatte byområder og få fjernet det sidste toilet på bagtrapperne, hvis ikke regeringen mener, København er en del af byfornyelsen i Danmark.
Morten Kabell (EL)
Teknik- og miljøborgmester, Københavns Kommune
- Ca. 23.000 lejligheder i Københavns Kommune mangler bad i lejligheden.
- Heraf mangler ca. 4.000 lejligheder også toilet (har toilet på bagtrappen)
Tusindvis af lejere med toilet på bagtrappen og bad i kælderen må indstille sig på, at der går længere tid, før deres bolig får tidssvarende installationer. Sådan lyder meldingen fra Københavns Kommune, efter regeringen har bebudet besparelser på byfornyelsen i storbyerne.
Regeringen lægger i sit forslag til finanslov op til en besparelse på byfornyelsesrammen på 75 millioner kroner samt en omlægning af ordningen, så der fokuseres på områder uden for de store byer.
Besparelsen kommer især til at ramme Københavns Kommune, der i en årrække har arbejdet med by- og områdefornyelse. I hovedstaden har man svært ved at forstå regeringens prioritering, fordi der ifølge kommunen stadig er omkring 4.000 boliger med toilet på bagtrappen og omkring 23.000 boliger, hvor der ikke er bad i lejligheden.
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Kommunernes udgifter til Microsoft er næsten fordoblet på seks år: "Det er en ret voldsom stigning"


























