Frederiksbergs konservative borgmester tjente 11 millioner på bolighandel

Det er et anliggende mellem Simon Aggesen og de folk derude. Han må forklare den sag
Søren Pape Poulsen (K)
Partiformand
Der er mange mennesker hvert år, der laver bolighandler på Frederiksberg og flytter på grund af familieforhold og alt muligt andet. Det er ikke noget, vi i vælgerforeningen undrer os over
Peter Mark Lundberg
Formand i Konservatives vælgerforening på Frederiksberg
Med godt et år til næste kommunalvalg er borgmesteren i den konservative højborg Frederiksberg havnet i noget, der kan ligne en møgsag.
Som Ekstra Bladet har oprullet over flere dage i sidste uge, har den 33-årige Simon Aggesen og hans hustru gjort en bolighandel så god, at de i løbet af tre år og ti måneder fik en fortjeneste på 11 millioner kroner.
En række forhold i sagen får nu politisk kommentator på Ekstra Bladet Hans Engell til at kalde det "en sag for ombudsmanden". Det skriver han i en kommentar søndag.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Forskere: Techgiganterne beslaglægger vores energi i nødvendighedens navn
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- KL-formand drømmer om at få ny model for priser på botilbud ind i regeringsgrundlag





























