København øger sine byggeplaner med en milliard: Nu advarer KL om risiko for aftalebrud

6. september 2021 kl. 20.00
KL kæmper med at tøjle kommunernes valgkampsbudgetter.
Både kommunernes byggeplaner og velfærdsønsker overstiger på nuværende tidspunkt de økonomiske rammer for 2022, der blev aftalt med regeringen i forsommerens økonomiaftale.
Værst ser det ud på anlægsområdet, hvor kommunerne samlet har lagt udgifter for 4,3 milliarder kroner mere ind i deres udspil til næste års budgetter, end de 19,9 milliarder kroner, økonomiaftalen giver mulighed for.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Kommunernes udgifter til Microsoft er næsten fordoblet på seks år: "Det er en ret voldsom stigning"

























