Lovforslag skal accelerere myndigheders brug af AI, men møder kraftige advarsler

5. maj 2026 kl. 05.00
De danske myndigheder er nødt til at skrue op for nye AI-løsninger, hvis velfærdens seler skal holde mange år frem.
Men i dag spænder lovgivningen ben for udrulningen, siger professor Jan Damsgaard fra Institut for Digitalisering ved CBS.
“Der er brug for mere klarhed, fordi i dag er der alt for meget forvirring om, hvad der er op og ned, og hvad man må og ikke må. Det gør også, at myndighederne er tilbøjelige til at være ekstremt restriktive. Og det er uheldigt,” siger Jan Damsgaard, der sidder med i ekspertgruppen, som rådgiver regeringens digitale taskforce for kunstig intelligens.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Forskere: Techgiganterne beslaglægger vores energi i nødvendighedens navn
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- KL-formand drømmer om at få ny model for priser på botilbud ind i regeringsgrundlag
































