Mette Thiesen (NB) genopstiller ikke til kommunalvalget i år.
Det oplyser Sjællandske Nyheder.
Siden 2013 har Mette Thiesen siddet i Hillerøds byråd. Først blev hun valgt ind for De Konservative, men i 2017 meldte hun sig i stedet ind i Nye Borgerlige.
Ved kommunalvalget i 2017 blev hun partiets første byrådsmedlem på landsplan med tredje flest personlige stemmer i Hillerød Kommune.
Nu er tiden i kommunalpolitik slut for Thiesen, der fremover vil fokusere på det nationale plan, hvor hun også er folketingsmedlem for Nye Borgerlige:
”Det går jo rigtig godt for partiet. Vi har fordoblet vores medlemsantal i Hillerød på det sidste år og går meget frem på landsplan også. Der er masser af gode kræfter, der gerne vil bidrage og står klar til at tage over, så jeg synes, det er meget naturligt, at jeg lægger det lokale arbejde fra mig nu,” udtaler hun i nyheden og fortsætter:
”Jeg har fundet ud af gennem byrådsarbejdet, at der er nogle ting, som man kun kan løse på nationalt plan og ikke på lokalt plan, og det er det, som jeg nu vil fokusere 100 procent på.”
Mette Thiesen fortsætter i byrådet indtil valget.
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Kommunernes udgifter til Microsoft er næsten fordoblet på seks år: "Det er en ret voldsom stigning"
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner

























