Ny kortlægning: På fem år har Folketinget vedtaget ekstra statslig administration for milliarder

Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
11. januar 2024 kl. 06.45
Statens voksende bureaukrati er i vidt omfang et resultat af bevidste politiske valg truffet af et flertal i Folketinget.
Siden 2018 har politikerne gennemført lovforslag, der samlet set har lagt omkring to milliarder kroner oven i statens administrative udgifter.
Det viser en gennemgang, Kommunernes Landsforening har lavet af alle de lovforslag, der er stadfæstet inden for de seneste fem folketingsår.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Vismænd bakker op om sprøjteforbud – men ser problemer med kvælstofmodel
- Forskere: Techgiganterne beslaglægger vores energi i nødvendighedens navn
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris



































