
Det er det største byggeri i Nordjyllands historie, men budgetoverskridelser og forsinkelser har indtil nu stjålet overskrifterne om Nyt Aalborg Universitetshospital.
Det skal Martin Kjær nu være med til at rette op på. Region Nordjylland har nemlig ansat ham som direktør for Projektafdelingen og Teknisk Afdeling, der står for byggeriet, fortæller regionen på sin hjemmeside.
"Med Martin Kjær får vi en dygtig og resultatorienteret direktør i spidsen for vores byggeorganisation. Martin har et godt skudsmål for sine samarbejdsevner og evne til at sikre følgeskab," udtaler Christian Boel, der er regionsdirektør i Region Nordjylland.
Nyt Aalborg Universitetshospital skulle egentlig have stået færdigt i slutningen af 2021, men byggeriet er blevet forsinket af flere omgange. Senest er tidsplanen blevet skubbet med yderligere seks måneder, og hospitalet forventes nu tidligst at stå færdigt i 2024.
"Jeg kommer ikke med en tryllestav og får udfordringerne til at forsvinde, men det handler om at sikre overblik, samarbejde på tværs af alle parter, tydelig, effektiv og stærk projektstyring, som jeg glæder mig til at bringe ind i projektet," forklarer Martin Kjær.
Martin Kjær er uddannet bygningsingeniør og kommer med mere end 20 års erfaring i rådgiverbranchen. Senest har han været administrerende direktør for den danske del af den internationale rådgivningsvirksomhed Afry.
Den nyansatte projektdirektør begynder i stillingen 1. april, hvor han afløser afgående projektdirektør Niels Uhrenfeldt.
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Borgmester for flest unge mænd med rødder i muslimske lande: "Vi taler alt for meget om de få, der skaber problemer"



















