29. november 2017 kl. 12.29
Blot en uge efter kommunal- og regionsrådsvalget trækker Jørgen Hein (R) sig fra Region Nordjylland.
Det skriver TV 2/Nord.
Jørgen Hein stillede op og blev valgt til både byrådet i Aalborg og regionsrådet i Region Nordjylland. Han endte endda med at snuppe en rådmandspost i Aalborg Kommunes ældre- og handicapforvaltning.
Det overraskede dog Jørgen Hein selv, at han opnåede valg til både by- og regionsråd. Og det får nu den radikale politiker til at trække sig fra regionen.
"Jeg synes, det ville være uforsvarligt at have så stor en post i Aalborg Kommune og samtidig sidde i regionen," siger Jørgen Hein til TV 2/Nord.
Han overlader sin post til partikollegaen Gitte Lopdrup.
Omtalte personer
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- It-leverandør: Vi skal undgå fortidens synder ved sammenlægningen af kommunernes It-drift
- Se tallene: Storbyer halter efter hovedstadens velfærdsboom




























