Professor: Når kvinder siger nej til lorteopgaver, bliver de straffet hårdere end deres mandlige kollegaer

Det hele startede med fem trætte kvinder og to flasker vin.
"Jeg ved, at ingen af jer kan sige nej til min invitation," havde den ene kvinde skrevet i en mail til de andre fire. Hun ønskede, at de skulle tale om, "hvorfor vi alle har svært ved at sige nej til ting, vi burde sige nej til."
Og så endte de der på en lokal restaurant – udkørte af alle de arbejdsopgaver, de knoklede igennem med hver dag – og erkendte skiftevis, at de havde "travlt, for travlt på arbejdet, for travlt til at nå frem til de vigtige opgaver, der betyder noget for vores karriere," forklarer den ene af de fem, nemlig den danske økonomiprofessor Lise Vesterlund, da Altinget mødes med hende til et interview om den bog, som de fem kvinders samtale over de to flasker vin skulle vise sig at blive startskuddet til.
I bogen dokumenterer professorerne, at kvinder i mange brancher overbebyrdes med "lorteopgaver."
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- Stor rundspørge: Borgmestre på stribe vil prioritere socialområdet i økonomiaftale
- S-formænd: Sundhedsrådene kan blive et nyt værn mod mistrivsel blandt børn og unge
- En stribe partiledere blev væk, da Ældre Sagen jagtede løfte om omsorgsgaranti




























