Rekordmange kommunale chefer fyres

23. oktober 2015 kl. 05.15
Behovet for at placere et ansvar, når der er en sag, rammer jo stort set altid chefer eller ledere.
Bodil Otto
Formand for HK/Kommunal
En direktør og to chefer måtte vinke farvel til deres job i Odense Kommunes Børne- og Ungeforvaltning oven på sommerens skandalesag om ulovlige besparelser på indsatsen for udsatte børn.
Sideløbende har politikerne i både Faaborg-Midtfyn og senest Holbæk Kommune besluttet at givet deres kommunaldirektører en fyreseddel.
Og de er ikke de eneste topchefer, der den senere tid er blevet afskediget af deres kommunale arbejdsgiver.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Borgmester for flest unge mænd med rødder i muslimske lande: "Vi taler alt for meget om de få, der skaber problemer"



















