Ressource City får 3,5 millioner kroner fra Miljøstyrelsen
Miljøstyrelsen har uddelt 12 millioner kroner fra puljen "Danmarks Råstof" til i alt fire forskellige projekter. Et af de projekter, som modtager støtte, er projektet Ressource City i Næstved Kommune. Projektet har fået bevilget 3,5 millioner kroner, oplyser Næstved Kommune i en pressemeddelelse.
"Det er win win for miljø og pengepung på samme tid. Vi vil gerne tilbyde virksomheder og uddannelsesinstitutioner muligheden for at etablere nye innovative samarbejder her i Næstved, der kan få os til at genanvende meget mere af det, vi indtil nu har kaldt affald. Derfor er jeg også rigtig stolt af og glad for, at miljøministeren har udvalgt vores projekt Ressource City som et af de fire projekter, der har fået penge til at realisere ambitionerne om at sætte skub i den grønne omstilling af vores samfund," lyder det fra borgmester i Næstved Kommune Carsten Rasmussen i pressemeddelelsen.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- It-leverandør: Vi skal undgå fortidens synder ved sammenlægningen af kommunernes It-drift
- KL-formand drømmer om at få ny model for priser på botilbud ind i regeringsgrundlag



























