Bliv abonnent
Annonce

S og DF vil genoplive forsøg: Giv ledige lov til at arbejde mere frivilligt

Dagpengemodtagere skal ikke stå skoleret i A-kassen, hvis de udfører frivilligt, ulønnet arbejde mere end fire timer om ugen, mener S og DF.
Dagpengemodtagere skal ikke stå skoleret i A-kassen, hvis de udfører frivilligt, ulønnet arbejde mere end fire timer om ugen, mener S og DF.Foto: Lars Helsinghof/Altinget
29. marts 2017 kl. 01.30

Hvis man kan sende soldater i krig med få dages varsel, burde det også være muligt at få hastebehandlet den her sag

Lennart Damsbo-Andersen (S)
Medlem af beskæftigelsesudvalget
Fakta
Timegrænsen for dagpengemodtagere og efterlønnere gælder kun, hvis deres frivillige arbejde er en funktion, som også kunne være udført af en lønnet medarbejder. 

Forlæng ordning, der giver efterlønnere og dagpengemodtagere mulighed for at arbejde frivilligt i op til 15 timer om ugen.

Sådan lyder appellen fra Socialdemokratiet og Dansk Folkeparti.

“Vi har foreslået ministeren at forlænge forsøgsordningen, og vi er også klar til at foretage en hastebehandling,” siger Dansk Folkepartis beskæftigelsesordfører Bent Bøgsted.

LogoKommunal
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026