Socialdemokratiets spidskandidat til kommunalvalget i Hedensted bliver partiets nye gruppeformand, skriver Horsens Folkeblad. Den nye gruppeformand kommer til at afløse den hidtidige gruppeformand Henrik Alleslev.
"Det har hele tiden været planen, at Kasper Glyngø skal overtage formandsposten inden valget, og nu synes vi, tiden er inde. Jeg har været glad for mine fem år som gruppeformand og samarbejdet med gruppen og de øvrige gruppeformænd. Men det er helt naturligt, at borgmesterkandidaten tager lederskab i gruppen," siger Henrik Alleslev i en pressemeddelelse.
Kasper Glyngø blev allerede tilbage i oktober udpeget som Socialdemokratiets spidskandidat, og han overtager posten som gruppeformand 29. marts.
"Jeg føler, de første tre år i byrådet har givet mig den fornødne ballast til at sætte mig for bordenden i gruppen. Det samme mener mine byrådskolleger heldigvis. Tre år som næstformand i udvalget for læring og min nuværende plads i økonomiudvalget giver mig en solid basis for det fremtidige tættere samarbejde med de øvrige gruppeformænd for de politiske partier i byrådet," siger Kasper Glyngå i en pressemeddelelse.
Omtalte personer
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- It-leverandør: Vi skal undgå fortidens synder ved sammenlægningen af kommunernes It-drift
- Se tallene: Storbyer halter efter hovedstadens velfærdsboom




























