Trods corona brugte 4 ud af 10 kommuner mindre på velfærd i 2021 end planlagt

6. maj 2022 kl. 05.00
For første gang siden 2010 brugte landets kommuner sidste år samlet set flere penge, end de havde budgetteret med.
Men det udløste ingen statslig straffeaktion. Det skyldes, at året resultat også skal ses i lyset af ekstraordinære udgifter til at håndtere coronasmitten på ikke mindst plejehjem, skoler og i børnehaver.
Selv om det store regnestykke dermed endte nogenlunde med balance mellem, hvad der var planlagt med i de samlede kommunale velfærdsbudgetter, og hvad de rent faktisk blev brugt, så ser det anderledes ud på kommuneniveau.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat























