Bliv abonnent
Annonce

Valget genberegnet: Sådan ville regionsrådet i Region Østdanmark se ud

Hvis valgresultatet for Region Hovedstaden og Region Sjælland i 2021 var gældende for en ny Region Østdanmark ville der være rent rødt flertal med Socialdemokratiet som det største parti og så Enhedslisten og SF. Valgforbund vil&nbsp; kunne ændre billedet.<br>
Hvis valgresultatet for Region Hovedstaden og Region Sjælland i 2021 var gældende for en ny Region Østdanmark ville der være rent rødt flertal med Socialdemokratiet som det største parti og så Enhedslisten og SF. Valgforbund vil  kunne ændre billedet.
25. september 2024 kl. 05.00

En ny østdansk kæmperegion ville have et flertal af politikere med lokal forankring inden for en radius af 35 kilometer fra Rådhuspladsen i København.

Det viser Altingets kortlægning af, hvordan regionsrådet i en ny Region Østdanmark vil se ud, hvis valgresultatet fra 2021 for Region Sjælland og Region Hovedstaden lægges til grund.

Uden valgforbund ville der kunne være rent rødt flertal med Socialdemokratiet, SF og Enhedslisten. I andre scenarier ville Radikale eller et andet parti være afgørende.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026