
Det Udenrigspolitiske Nævn har fundet ny formand. Det bliver MF'er Michael Aastrup Jensen (V), som overtager hvervet. Han overtager formandsposten fra Martin Lidegaard (R).
Lidegaard har valgt ikke at fortsætte, efter han blev politisk leder i Radikale i november. Sandsynligvis fordi der er mange udenlandsrejser forbundet med formandsposten.
"Nævnet er et af de absolut vigtigste udvalg overhovedet, og hvor vores opgave er direkte nævnt i grundloven. Jeg ser meget frem til arbejdet med fortsat fokus på Ukraine, forsyningssikkerheden, de stigende trusler mod Danmark og de mange mange andre vigtige emner, som vi arbejder med," skriver Michael Aastrup Jensen på LinkedIn.
Michael Aastrup kalder udnævnelsen for en 'drømmepost'.
Det Udenrigspolitiske Nævn beskæftiger sig med emner, der er knyttet til udenrigspolitik og sikkerhedspolitik. Nævnets fornemmeste opgave er at rådgive regeringen i udenrigspolitiske og sikkerhedspolitiske spørgsmål.
Grundloven forpligter regeringen til at rådføre sig med Det Udenrigspolitiske Nævn.
Alle partier er repræsenteret i Det Udenrigspolitiske Nævn, og det er medlemmerne af Folketinget, som har valgt Michael Aastrup som formand, efter han i den foregående periode var næstformand under Martin Lidegaard.
Indsigt
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Bo Andersen75 årI dag
Direktør, Den Faberske Fond, direktør, AHF, fhv. borgmester (V), Ringe og Faaborg-Midtfyn
Mette Wier65 årI dag
Direktør, professor, DTU Management, Institut for Teknologi, Ledelse og Økonomi, medlem af bestyrelsen for Gate21, Det Tekniske Universitetshospital og Danish Life Cycle Cluster

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- It-leverandør: Vi skal undgå fortidens synder ved sammenlægningen af kommunernes It-drift
- Se tallene: Storbyer halter efter hovedstadens velfærdsboom


























