Bliv abonnent
Annonce
Om  
Viggo Vangsgaard

Viceborgmester i Morsø melder sig ind i SF

10. juni 2020 kl. 14.13

I november sidste år, valgte viceborgmesteren i Morsø Kommune, Viggo Vangsgaard, at forlade Socialdemokratiet efter 25 år i partiet. 

Siden da har viceborgmesteren været løsgænger, men nu har han meldt sig ind i SF.

Det skriver Danske Kommuner

"De holdninger, jeg i sin tid meldte mig ind i Socialdemokratiet for, er i dag at finde i SF. S er gået lidt til højre, i hvert fald landspolitisk, når vi taler flygtninge og indvandrere, normeringer på daginstitutions- og ældreområdet og miljøpolitik, siger han i følge Danske Kommuner til Nordjyske.

Da Viggo Vangsgaard forlod Socialdemokratiet i november sidste år, var det på grund af "uenigheder og fnidder" i partigruppen.

Viggo Vangsgaard er i gang med sin syvende periode i Morsø Kommunalbestyrelse. 

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026