Ny temadebat: Hvordan skal vi reformere kulturområdet?

28. august 2023 kl. 05.00
”Store dele af kulturområdet lider af forældet lovgivning og tilsandede strukturer. Gammelkendte problemer bliver ikke løst. Åbenlyse potentialer bliver ikke indfriet.”
Sådan står der i regeringsgrundlaget.
Regeringens første skridt har været at nedsætte en ekspertgruppe, der i løbet af efteråret vil give anbefalinger til en reform på museumsområdet. Den har endnu ikke meldt ud, om og hvordan den vil skrue på de politiske tandhjul i andre dele af det danske kulturliv.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret




















