Bliv abonnent
Annonce

S vil ikke love tilbagerulning af medieaftale: Det afgør økonomien

Medieaftalen er blevet en smal aftale mellem regeringen og Dansk Folkeparti. 20. juni blev både SF og Socialdemokratiet bedt om at forlade forhandlingerne, hvis de ikke kunne sige ja til den økonomiske ramme. 
Medieaftalen er blevet en smal aftale mellem regeringen og Dansk Folkeparti. 20. juni blev både SF og Socialdemokratiet bedt om at forlade forhandlingerne, hvis de ikke kunne sige ja til den økonomiske ramme. Foto: Ólafur Steinar Gestsson / Ritzau Scanpix
29. juni 2018 kl. 12.30

"Hvad vi konkret måtte gøre efter et valg, afhænger af den økonomi, vi overtager, og hvor langt man er kommet med at implementere aftalen."

Sådan lyder det fra Socialdemokratiets medieordfører, Mogens Jensen, da han bliver spurgt til, hvorvidt Socialdemokratiet vil rulle den nye medieaftale tilbage, hvis de skulle stå med regeringsmagten efter et folketingsvalg.

"Der er både ting, som vi er enige i, men der er også klart ting, hvor vi ikke er enige i den aftale, der er indgået," siger han til Altinget og fortsætter:

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026