Bliv abonnent
Annonce

Grundvandsekspert: Grundvandsparkerne er ikke den enkle løsning, de bliver gjort til

Fra at være et problem forårsaget af landbruget alene har grundvandsforurening med pesticidrester de senere år vist sig at have flere andre årsager og kilder end pesticidsprøjtning i landbruget, skriver Peter R. Jørgensen.
Fra at være et problem forårsaget af landbruget alene har grundvandsforurening med pesticidrester de senere år vist sig at have flere andre årsager og kilder end pesticidsprøjtning i landbruget, skriver Peter R. Jørgensen.Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
14. december 2022 kl. 05.00

Etablering af grundvandsparker med forbud mod sprøjtning med pesticider kan være en god løsning til at sikre rent grundvand.  

Men hvis løsningen står alene, risikerer man ikke at komme i mål på grund af andre pesticider og forureningsstoffer i grundvandet end dem, der stammer fra pesticidsprøjtning. Tilmed risikerer man, at skovrejsning i parkerne nogle steder vil skade grundvandet mere, end det vil gavne. 

Fra at være et problem forårsaget af landbruget alene har grundvandsforurening med pesticidrester de senere år vist sig at have flere andre årsager og kilder end pesticidsprøjtning i landbruget.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026