Rasmus NielsenÆndringer i ledelsen hos Alrow Media

Alrow Media, der udgiver Altinget i de tre skandinaviske lande samt Mandag Morgen i Danmark med tilhørende tænketank, er på vej med udskiftning i koncernledelsen.
Den administrerende direktør gennem fem år Christoph Nørgaard (49) stopper i Alrow Media.
Selskabets ejer og formand Rasmus Nielsen:
Under Christoph Nørgaard er virksomheden vokset i omsætning og ikke mindst i værdi
Rasmus Nielsen
Udgiver, Alrow Media
”Christoph Nørgaard har strømlinet vores organisation, så den er ens og slagkraftig i hver af de skandinaviske lande. Han har med kirurgisk forretningsforståelse frasolgt de dele, der ikke gav merværdi, eller lå for langt fra vores kerneprodukt. Det har givet kapitalgrundlag for at lancere Altinget i Norge, hvor Christoph har sat et ledelses-team, der lover glimrende for fremtiden. Under Christoph Nørgaard er virksomheden vokset i omsætning og ikke mindst i værdi. Han satte ambitiøst målet om at blive Nordens vigtigste og største politiske mediehus, hvilket han nu er tæt på at levere. Alt dette er bestyrelsen og jeg ham taknemmelig for.”
Alrow Media
- Alrow Media udgiver Altinget i Danmark, Sverige og Norge samt Mandag Morgen i Danmark
- Koncernen driver også Tænketanken Mandag Morgens og eventforretningen Arena
- Alrow Media er ejet af Altingets stifter, Rasmus Nielsen
- Koncernen beskæftiger cirka 180 medarbejdere
Christoph Nørgaard har tillige ydet en indsats i bestyrelsen for Danske Medier og som næstformand i de danske medie-udgiveres rettighedsorganisation DPCMO.
Selv siger Christoph Nørgaard:
”Det har været et privilegie at bidrage til at skrive et lille stykke dansk mediehistorie. Mediebranchen er uhyre omskiftelig, og undervejs har der både været corona-krise og annonce-krise. Alligevel har vi udlevet vores drøm om at skabe Nordens største politiske mediehus. Jeg er stolt over de resultater, vi siden 2019 sammen med bestyrelsen og alle de dygtige kolleger har skabt, og jeg vil altid tænke tilbage på disse år som helt særlige. Virksomheden er fyldt med talent og dygtige mennesker, der sammen med min afløser kan føre drømmen videre.”
Christoph Nørgaard gør dette regnskabsår færdigt, der afsluttes 30. juni. Der er aftalt en glidende overgang til afløseren, der forventes at starte 1. august 2024.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 135 Lov om sundhedsvæsenet på Færøerne (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Rigsrevisionen skyder igen mod kritisk kommune i sag om lovbrud på børneområdet
























