17. december 2015 kl. 09.27
Per Larsen er genudpeget som formand for Børnerådet af social- og indenrigsminister Karen Ellemann (V). Det skriver Social- og Indenrigsministeriet i en pressemeddelelse.
Samtidig træder fire nye medlemmer ind i rådet, mens to nuværende medlemmer, Annette Due Madsen og Lone Beyer, fortsætter i den kommende treårige udpegningsperiode. De fire nye medlemmer, der indtræder i Børnerådet fra 1. januar 2016, består af:
- Preben Siggard, der er chef for Børn og Læring i Herning Kommune, skal tage sig af området børns skoleliv
- Sebastian Damkjær Ohlsen, der er socialkonsulent i SOKON, skal tage sig af området børns kultur- og fritidsliv
- Lene Møller, der er ledende sundhedsplejerske i Rødovre Kommune, skal tage sig af området børns sundhed
- Tina Maria Larsen, der er forstander på den sikrede institution Kompasset, skal tage sig af området børns retsstilling.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Se kortet: 79 kommuner bruger knap tre milliarder kroner mere på socialområdet
- Alle sociale tilbud bør arbejde med bæredygtighed. Sådan har vi gjort på Kofoeds Skole
- Socialrådgiver til DH: Hvordan kunne det tage jer så lang tid at reagere på omstridt radioprogram?






















