Thomas Bagge Olesen
Claus Bjørn BillehøjDen Sociale Kapitalfond får ny ledende partner og mister direktør
Thomas Bagge Olesen kan nu tage endnu en kasket på hovedet. Udover at være bestyrelsesformand for Den Sociale Kapitalfond Management bliver han nu også ledende partner i fonden.
Det skriver Den Sociale Kapitalfond i en pressemeddelelse.
Thomas Bagge Olesens indtræden i partnergruppen sker som led i en revidering af partnerstrukturen. I partnergruppen får han ansvaret for udviklingen af Den Sociale Kapitalfonds pilotinvesteringer samt nye impact investeringsfonde.
"Vores forventninger til de kommende år er at kunne lancere nye sociale impact fonde og investeringsprodukter, og vi har allerede en række spændende nye initiativer i vores pipeline,” siger han i pressemeddelelsen.
I samme omgang stopper Claus Bjørn Billehøj som administrerende direktør i fonden efter knap tre år efter eget ønske.
"I den periode har vi skabt gode resultater og nye initiativer i forhold til at få social og økonomisk succes til at gå hånd i hånd og dermed styrke sammenhængskraften i samfundet. Vi har også skabt en stærk partnergruppe og dermed lagt fundamentet til en fortsat positiv videreudvikling," siger Claus Bjørn Billehøj, der finder det naturligt at stoppe nu og dermed skabe de bedste rammer for fremtiden.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- Københavns Kommune vil mindes byens dræbte kvinder. Men de har glemt tre


























