Bliv abonnent
Annonce
Om  
Anna Karina Nickelsen
Arne Simonsen

Det Kriminalpræventive Råd får ny kommunikationschef

15. maj 2019 kl. 14.56

Som ny analyse og kommunikationchef i DKR skal Arne Simonsen forsøge at udbrede rådets viden om kriminalitet til en større del af samfundet.

Det skriver DKR i en pressemeddelelse. 

Og den opgave lægger sekretariatschef Anna Karina Nichelsen trygt i hænderne på Arne Simonsen, siger hun i pressemeddelelsen.

"Det Kriminalpræventive Råd har en guldgrube af viden om, hvordan kriminalitet kan forebygges, og den viden vil vi bringe endnu mere i spil over for borgere, presse, politikere, myndigheder og medlemsorganisationer. (...) Med Arne Simonsen på holdet er jeg sikker på, at vi er rigtig godt rustet til at løfte udfordringerne og udvikle potentialerne," lyder det fra Anna Karina Nichelsen.

De sidste syv år har Arne Simonsen arbejdet som chefkonsulent i kommunikationsafdelingen i Region H. Her har han blandt andet stået i spidsen for kommunikationen om Sundhedsplatformen.

Arne Simonsen er uddannet journalist fra DMJX. Han tiltræder i DKR 1. juni.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026