
Arne Piel Christensen, tidligere generalsekretær i Dansk Flygtningehjælp, er sovet stille ind tirsdag 29. august.
Det fremgår af familiens dødsannonce.
Arne Piel Christensen stod i spidsen for Dansk Flygtningehjælp i mere end 30 år.
"Danmark er blevet en lille smule fattigere. En humanitær kæmpe har forladt os. Arne Piel Christensen er død. Han stod i spidsen for Dansk Flygtningehjælp gennem 31 år. Altid på de svagestes side. Altid på vagt for menneske- og flygtningerettigheder. Arne var min og mange andres ledestjerne og inspiration. Han gjorde en forskel. Æret være Arnes minde," skriver Anders Ladekarl, generalsekretær i Røde Kors, på det sociale medie X.
Charlotte Slente, nuværende generalsekretær i Dansk Flygtningehjælp, skriver om Arne Piel Christensen:
”Med Arne Piel Christensens død er det som om, at en kæmpe del af DRC Dansk Flygtningehjælps historie forsvinder. Vi står alle i dag på skuldrene af hans arbejde, ikke kun i Flygtningehjælpen, men i hele den humanitære sektor. Han satte for alvor flygtningesagen på dagsordenen i Danmark, og i tre årtier forsvarede han flygtninges rettigheder og kæmpede for hjælp til flygtninge, hvor det brændte på. Han var med til at lægge grundstenene til den globale organisation som DRC Dansk Flygtningehjælp er i dag".
Arne Piel Christensen var født i Hesselager på Fyn og uddannet i teologi og filosofi fra Københavns Universitet.
Begravelsen finder sted 12. september 2023 kl. 10 fra Vartov Kirke i København.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 135 Lov om sundhedsvæsenet på Færøerne (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Rigsrevisionen skyder igen mod kritisk kommune i sag om lovbrud på børneområdet
























