Flertal åbner dør på klem for e-valg
17. juni 2013 kl. 22.00
Folketingets kommunaludvalg vil have regeringen til at finde en løsning, så handicappede kan stemme anonymt.
"Udvalget opfordrer regeringen til at arbejde for, at flere vælgere med handicap får mulighed for at stemme uden hjælp fra andre for derved at forbedre deres stemmehemmelighed," skriver udvalget i en beretning.
Mange handicappede kan i dag kun stemme med assistance fra en hjælper, og handicaporganisationerne havde håbet på, at regeringens nu forliste lovforslag om at give kommunerne mulighed for at afholde elektroniske valg havde givet en løsning på problemet.
Derfor er Det Centrale Handicapråd også tilfreds med signalet fra Folketinget.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 135 Lov om sundhedsvæsenet på Færøerne (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Futurecare: Pårørende bærer en stor byrde i stilhed. Nu må politikerne tage ansvar





















